Wróć

Meetup #1

qualityMeetup1

Quality Meetup – po raz pierwszy na Śląsku!

Quality Meetup to inicjatywa spotkań ludzi, chcących doskonalić swoją wiedzę i umiejętności w zapewnianiu jakości oprogramowania. Jest to spotkanie dla tych,którzy poszukują inspiracji oraz praktycznych rozwiązań wdrożonych w prawdziwych projektach informatycznych. Punktem wyjścia dla utworzenia cyklicznych mniejszych spotkań jest konferencja Quality Excites, którą w tym roku organizujemy po raz trzeci.

Dlaczego meetup?

Ludzie – klimat panujący na spotkaniach grup społecznościowych, z dala od firmowego biurka, zdecydowanie pozytywnie wpływa na integrację i poznawanie nowych ludzi i ich poglądów.

Rozwój – wychodząc poza firmowy klimat swojej pracy, konfrontując swoje poglądy i podejścia z innymi, łatwiej jest zachować dystans do tego, co i jak się robi oraz otworzyć sobie umysł na inne rozwiązania.

Ciekawość – zwyczajnie warto wiedzieć jak testuje się w innych firmach, jak automatyzuje testy, jak funkcjonują test plany, strategie testowe, czy mają zastosowanie jakieś uniwersalne lub niekonwencjonalne procesy i jakie są tego efekty.

Lokalizacja – na Śląsku mamy wystarczająco dużo firm tworzących software, aby mogło się to udać.

A co będzie na pierwszym meetupie?

„Rozwój QA a ścieżka kariery”

„Często zdarza się, że programiści lub liderzy projektów z przymrużeniem oka traktują inżynierów jakości, zakładając, że są to osoby, którym sztuka zostania programistą się nie powiodła. Tymczasem nie jest przypadkiem, że to właśnie specjaliści QA (Quality Assurance) coraz częściej zostają liderami projektów, scrum masterami czy product ownerami. Praca ta pozwala wykształcić w sobie takie cechy, które umożliwiają objęcie stanowiska scrum mastera lub team leadera oraz kształtuje holistyczne spojrzenie na projekt. Kolejne etapy rozwoju QA od „klikacza”, aż do podejmowania bardzo ambitnych zadań mają swój sens i nie są przypadkowe. Na Quality Meetup opowiem, dlaczego tak jest i jaka relacja przyczynowo-skutkowa rządzi na tej drodze rozwoju.”

Prowadzi Piotr Podskarbi

„Testing Dojo – Gilded Rose Kata”

„Sytuacje, w których dziedziczymy aplikacje, nie są rzadkie. Zdarza się to zarówno na poziomie całego produktu, wycinku funkcjonalności, jak i tylko w przypadku fragmentu kodu. Pierwszą fazą zawsze jest zrozumienie tego, co dostaliśmy, upewnienie się, że działa jak działać powinno – wedle założeń. Powinniśmy oczekiwać wymagań funkcjonalnych, na podstawie których dany fragment został utworzony. Idealną sytuacją jest, jeżeli dostajemy wraz z wymaganiami testy, które potwierdzają poprawną funkcjonalność aplikacji. Zakładając, że pokrycie funkcjonalne jest na odpowiednim poziomie, możemy z dużym komfortem przystąpić do rozwijania funkcjonalności, albo do refaktoringu. Przeprowadzimy sesję testing dojo rozwiązując katę Gilded Rose Kata. Głównie skupimy się na analizie specyfikacji i obkładaniu na jej podstawie testami „starego kodu”. Jeżeli specyfikacja nie jest kompletna lub „stary kod” nie działa poprawnie, powinniśmy to wykryć. Jeżeli wystarczy czasu, jako bonus przeprowadzimy kilka rund w stronę refaktoringu. Nie jest wymagany własny sprzęt, ponieważ klawiatura będzie krążyła pomiędzy uczestnikami, reszta będzie pomagać.”;

http://www.slideshare.net/kjbuckley/katas-contests-and-coding-dojos
http://iamnotmyself.com/2011/02/13/refactor-this-the-gilded-rose-kata/

Prowadzi Daniel Dec.

Gdzie i kiedy?

Zaczynamy w Gliwicach.

Pierwszy Quality Meetup odbędzie się 23 kwietnia
w klubie 4 ART (http://www.4artgliwice.pl/),
ul. Wieczorka 22, Gliwice. Start o 18.00.

Przyłącz się do społeczności Quality Meetup na meetup.com.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Organizator

Patroni honorowi

Patroni medialni

Wspierają nas

Nasi przyjaciele

Do poprawnego działania nasza strona wymaga cookies.